Kladno a eșuat din nou, Jagr nu a ajutat. Pardubice sărbătorește pentru prima dată, Comet a căzut

Kometa, care a condus de două ori la Mladá Boleslav, dar în cele din urmă a pierdut în prelungiri 2: 3, se confruntă cu o lipsă de aport. Olomouc a câștigat în Zlín 4: 1 și o altă tura este sărbătorită de Liberec, care după ce Sparta a reușit un alt duel nefavorabil la Vítkovice, unde a reușit 5: 4 după atacuri.

Pilsen a strâns cordial pierderea de 2: 6, dar Hradec a păstrat victoria în 6: 5. Ultimul duel din turul 3 dintre Sparta și Třinec (4: 2) s-a jucat deja joi. Extraliga continuă cu alte meciuri duminică.

Primul gol al lui Kindl marcat de Kindl la sfârșitul primei perioade a ajutat-o ​​pe Pardubice la primele puncte.Veteranul Litvínov Hübl a egalat la jumătatea meciului, dar a marcat diferența la 44:16. Köhler a luptat cu perna din dreapta pentru Szturce, care apoi a tras din anulul din spatele fundașului. Șutul a fost suficient pentru a alerga Sedláček și a fost 1: 0. Olomouc s-a așezat în mijlocul duelului, când pucul reflectat a ajuns la Ostřížek, care nu a ezitat și a marcat prima lovitură. Cinci minute mai târziu, echipa gazdă și-a marcat propriul gol: pasul de pe perna din spate a respins de pe patinele lui Žižka pentru un Kašík neajutorat. Mai degrabă, el a urmărit adversarul care a intrat în primele patru goluri în prima perioadă.Scorul s-a deschis la 7:00 Kohout chiar și în propria slăbire după ce a fost renumerotat doi la unu. Apoi Michnáč s-a comportat cu mânere frumoase și un gol final și când Mikúš a crescut la 3: 0 în minutul 13, Brízgaly Cikánek a intrat în poartă. Kladno a reușit să evite o dezastru, dar a fost prea târziu să se transforme.

În Boleslav, a fost o luptă dificilă și echilibrată, în care liderii Brno au mers de două ori. În primul rând, datorită fluxului de succes Holík, în al doilea rând datorită scurgerii Plekance, care s-a încheiat între portarul concret Krošelje și a egalizat Vondrokovo după renumerotare. Cometa, însă, nu a durat multă bucurie și după un minut și 22 de secunde a egalat un șut din Dlapa albastră.Duel a decis în cele din urmă să-l extindă pe Klepiš, care a câștigat taurul și a trecut prin Vejmelka.

Vítkovice a fost întotdeauna un pas înainte într-un meci echilibrat. Au fost conduși de Dej cu o lovitură din spate, iar după egalizarea lui Zachar, Mallet a reacționat cu o lovitură din voleu după 30 de secunde, iar într-o clipă, ostravenii au avansat în fața lui Guman. Dar Liberec nu a renunțat și a reușit să echilibreze. În partea a doua, Knot cobora, iar după o schimbare de părți și-a ridicat mâinile deasupra capului său, Bulrier. White Tigers nu a rupt jocul de putere al lui Bukartse: egalarea lui Hanousek și a lui Marosz a atacat.

Pilsen a reușit să răspundă la primele două goluri ale echipei gazdă: a întâmpinat prima dată golul lui Mertl, care a răspuns la primul gol al lui Jergl, să înscrie din nou 2: 2 după lovitura lui Perret.Dar niciunul dintre ceilalți indieni nu îl imita. Golul cheie marcat la 13:49 Roșu. A fost o acțiune interesantă: Smoleňák a tras o șansă mare, pucul a sărit de pe perna din spate în fața porții, unde trăgătorul l-a lovit din aer. Hradec a intrat apoi la conducerea 6: 2, pe care nu i-a dat drumul, chiar dacă adversarul a mușcat.