Leicester Tigers revendică o victorie cheie la Newcastle pentru a atenua temerile de retrogradare

Suntem stăpâni pe propriul nostru destin și probabil că ar fi trebuit să-l furișăm până la sfârșit.”

Primul meci al lui Mike Ford de când s-a alăturat echipei de antrenori ai lui Leicester s-a încheiat cu o înfrângere pe teren propriu cu 52-20 în mâinile lui. Exeter weekendul trecut.

Cu toate acestea, au început bine, cu cizma educată a lui George Ford, prinzând Newcastle înapoi în propriul 22.

În minutul 17, Leicester a lovit într-o manieră devastatoare, când a găsit descărcarea abil a lui Thompson. May, care a scăpat în interiorul canalului drept.

Ford a aplicat transformarea și apoi a adăugat un penalty în minutul 25 pentru a face 13-0 înainte ca Falcons să spargă cea mai poroasă apărare din Premiership cu două încercări în patru minute când se apropia pauză.

Primul Simon Hammersley a făcut o pauză sclipitoare din interiorul propriei sale jumătăți, ceea ce l-a determinat pe centralul scoției Chris Harris să treacă peste linie. Saraceni se confruntă cu investigații suplimentare pentru posibilă încălcare a plafonului salarial Citește mai mult

O a doua încercare a sosit curând când Mark Wilson a găsit-o pe Vereni ki Goneva, fosta aripă a Tigrilor a încercat în jos dreapta și a dat dovadă de inteligență pentru a-și găsi jumătatea de scrum Sonatane Takulua, care a respins-o cu experiență pe Ford în drum spre linie.

Nu și-a putut transforma încercarea, dar cei doi Încercări rapide au însemnat că avantajul lui Leicester a fost redus la un punct la pauză.

Opt minute din a doua repriză, omniprezentul Thompson a interceptat descărcarea rătăcită a lui Flood chiar în jumătatea lui Newcastle, înainte de a sprinta din ariergarda lui Falcons pentru a marca. .

Totuși, Newcastle a continuat să vină, iar Takulua a ieșit dintr-un desiș de trupuri pentru a împământa mingea pentru a doua încercare, înainte ca arbitrul, Wayne Barnes, să stabilească că Flood a fost prins târziu de Ellis Genge și penalty-ul lui Takula a trecut de Newcastle. in fata la 22-20.Patru minute mai târziu, totuși, Thompson a trecut peste linie, Ford a transformat și Leicester nu a fost refuzat. Ei și-au apărat cu plăcere linia într-o finală tensionată, Thompson câștigând un turnover vital pentru a asigura victoria echipei sale.