Salford sporește speranța promoției Super League cu demolarea Featherstone

Este posibil ca diferența de puncte să decidă cine va urmări Leeds și Leigh în sezonul viitor al Ligii Superioare, astfel încât, dacă Salford va susține locul al treilea și ultimul, performanțele de acest gen nu le vor face niciun rău. >

După ce au fost înmânate o serie de lupte descurajante pentru a începe Calificările – care au avut ca rezultat o singură victorie din primele lor patru jocuri – Devilsii Roșii erau în pericolul de a pierde chiar și jocul Million Pound, să nu mai vorbim de promovare automată. Dar această victorie cu 13 victorii împotriva clubului Featherstone de la Campionatul European, împreună cu ultimele două meciuri, de asemenea împotriva contrapartidelor secundare, au sporit șansele de a evita o retrogradare dezastruoasă. A fost promovat în Super League cu câștig faimos pe Huddersfield Read mai mult

Un început dezamăgitor și presiunea care a venit cu el a definit cel puțin sarcina lui Salford: să câștige convingător.Cu incertitudine în afara terenului care înconjoară proprietatea clubului și confirmarea că directorul lor de rugby, Tim Sheens, va prelua poziția de coaching la Hull KR anul viitor, ar fi fost ușor pentru Salford să cadă neplăcut de altul supărat aici . Dar partea lui Ian Watson a fost nemilos în atac, conducând 44-12 la jumătatea timpului de curtoazie de opt încercări și adăugând încă 26 de puncte după pauză pentru a-și da diferența de puncte o creștere semnificativă înainte de ceea ce promite să a fi un acumulator impresionant pentru jocul de milioane de lire.

“Suntem constienti de situatia diferentelor de puncte”, a spus Watson. “Trebuie să continuăm să fim profesioniști și să nu ne plictisim în atac, dar asta a fost o performanță foarte profesionistă din partea noastră”. Promovarea lui Leigh sâmbătă a asigurat că o parte din Super League va fi retrogradată în acest sezon în moartea bruscă finala. Rezultatele în altă parte – în mare parte implicând Hull KR – vor dicta dacă promovarea automată este dincolo de Salford, dar, dacă trebuie să se strecoare în top trei, rezultate similare cu aceasta față de Londra și Batley sunt practic esențiale în un fascinant final de două săptămâni. Hull KR și-a păstrat speranțele de a evita jocul de milioane de lire în viață prin călătoria la o victorie de 58-18 la Londra Broncos pe întoarcerea lui Jamie Peacock pe teren.

Șeful rugby-ului Peacock a ieșit din pensie săptămâna trecută și a reușit să joace bine după o jumătate de oră în meci, dar Thomas Minns, cu un hat-trick de încercări, a fost steaua spectacolului.

Vizitatorii au construit un deficit de 24 de puncte în decurs de 15 minute și în ciuda unui fel de război a doua jumătate, Londra a fost confortabil al doilea cel mai bun. Victory ia Hull până la al treilea nivel cu puncte cu cel de-al patrulea clasat pe Huddersfield, cu primele trei meciuri garantate de Super League. Rovers a pornit la întoarcerea căpitanului, lovitura perfectă a lui Terry Campese a fost luată cu ușurință de Minns pentru scorul de deschidere. Doar câteva minute, presiunea susținută în jumătatea terenului gazdelor a permis Campese să o facă din nou și Minns a urcat din nou la cel mai înalt scor de la cel de-al doilea. Rovers a continuat să pătrundă și, după 10 minute, Mantellato a îndrăznit cu o singură mână descărcare la sprijinul Ben Cockayne a dat Rovers a treia încercare. restartul, Campesia a reușit să-și alimenteze gazdele de la adâncime pentru a câștiga 40 de metri, iar două faze mai târziu Kieran Dixon a trecut peste colț pentru a deschide un avantaj de 24 de puncte.În ciuda lipsei lor de posesie și a teritoriului în timpul atacului de deschidere, Broncos, de asemenea, a gasit groove lor. Două seturi de șase le-a dat poziție bună câmp și o descărcare orb a fost revendicat de Alex Walker, care sa prăbușit de la 10 afară, mult pentru încântarea mulțimii. Ei au fost la fel de încântați când o perioadă puternică de joc a dus la o lovitură de la jumătatea lui Jamie Soward, care a fost lovită de James Cunningham sub posturile. Dar Hull a reluat controlul în a doua jumătate. Câteva goluri slick le-au oferit o cale prin apărarea gazdei, James Greenwood înscriindu-se pentru a-și construi conducerea, dar Mantellato a ratat prima încercare de gol după-amiază.Cinci minute mai târziu, Matty Marsh a manipulat apărarea Broncos, a scufundat printr-un gol și a făcut-o cu pasul ultimului om care a învins pentru a finaliza o încercare solo impresionantă. Cu 25 de minute pentru a juca, Broncos a lovit înapoi cu William Barthau scufundându-se din apropiere, dar orice speranță de răzbunare a fost în curând stinsă când Campase a izbucnit printr-o apărare slabă, a tras ultimul om și la trimis pe James Donaldson. Un minut mai târziu, Shaun Lunt a rupt două acțiuni și a trecut fără ezitare Marsh care a alergat sub bastoane și presiunea susținută de Rovers a spus încă o dată când lovitura lui Marsh a fost vărsată de Barthau, oferind lui Will Jubb cea mai ușoară scor. Broncos și Rovers au schimbat apoi seturi în mijlocul terenului , înainte ca Mins să-și termine treblele.